İlimler ve Sanatlar Merkezi olarak 25 Ocak-2 Şubat 2018 tarihleri arasında tema olarak iktisadın belirlendiği kış kampımız Sakarya’da gerçekleştirildi. İYC Necip Fazıl Kısakürek Yüksek Öğrenim Erkek Öğrenci Yurdu’nun ev sahipliğinde geçen dokuz günlük kampta ilk olarak Sezai Karakoç’un İslam Toplumunun Ekonomik Strüktürü kitabı okundu ve kitabının tahlili Sakarya Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi Araştırma Görevlisi Mücahit Özdemir ile gerçekleştirildi. İkinci eser olarak belirlenen Mehmet Genç’in Osmanlı İmparatorluğu’nda Devlet ve Ekonomi kitabı ise aynı araştırma merkezi öğretim üyesi Doç. Dr. Süleyman Kaya tarafından tahlil edildi. Kampımızın son kitabı olarak belirlenen Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü adlı eseri de okundu. Kitabın tahlili ise ileriki bir tarihte Mustafa Özel ile birlikte Valide-i Atik Medresesi’nde gerçekleştirilecektir.

Kitap okuma faaliyetlerine ek olarak Sakarya ve civarındaki sosyal ve kültürel atmosferden de istifade edebilmek amacıyla düzenlenen geziler ve ziyaretlerle kampımız zenginleştirildi. Bu çerçevede Bursa’nın İznik ilçesi, Sakarya’nın Taraklı ilçesi ve Bolu’nun Göynük ilçesine geziler düzenlendi. Ayrıca Sakarya Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi ziyaret edildi.

İlk gezimiz İznik’e gerçekleştirildi. Orhan Gazi’nin şehre giriş yaptığı kapıda bizi karşılayan rehberimizden şehrin tarihi ve kültürü hakkında bilgi aldıktan sonra Kırgızlar Türbesi ziyareti ile gezimiz başladı. Ardından Mevlâna Tâceddin İbrahim, Eşrefoğlu Rûmî, Dâvûd-i Kayserî türbeleri ve civardaki Eşrefzâde Camii, Yeşil Cami ve Orhan Camii ziyaret edildi. Tarihi çini fırınlarının bulunduğu bölgeler gezildi ve şu an aktif olan bir çini atölyesinde rehberimiz tarafından çini sanatı ve fırınlarına dair bilgi verildi. İslam sancaktarlarından Abdülvehhâb Sancaktârî’nin kabrinin ziyareti ve burada kılınan ikindi namazıyla İznik gezimiz sonlandırıldı.

Aynı gün gerçekleştirilen Taraklı-Göynük gezisinde ilk durağımız yaklaşık 3 asırlık tarihi konaklara sahip Taraklı ilçesi oldu. 1517 yılında yaptırılan Yunus Paşa Cami ziyareti ile başlayan gezimiz, tarihi Taraklı evleri, konakları, hamamı, hisarı ve Prof. Dr. Mehmet Erkal hocamızın kabrine gerçekleştirilen ziyaretlerle sonlandırıldı. İkinci durağımız olan Göynük’e rehberimizle buluşma noktamız olan Akşemseddin Camii’nden başlandı. Akşemseddin ve Ömer Sikkîn hazretlerinin türbelerinin ardından yöreye has el sanatlarının icra edildiği dokuma atölyesi ziyaret edildi.Göynük’ün tarihi dokusunu ve doğal güzelliğini tüm ihtişamı ile gözler önüne seren Zafer Kulesi’ne çıkılarak gezimiz sona erdi.

Sakarya Üniversitesi bünyesinde 2014’te kurulan İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi ziyaret edildi. Arş. Gör. Hakan Aslan ve Arş. Gör. Mücahit Özdemir, kurumun misyonunu ve vizyonunu hakkında bilgi alınmasının ardından çektirilen toplu fotoğrafla ziyaretimiz sonlandı.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir