Hakkında

İSM bünyesinde 2015 yılında faaliyete başlayan Evlâd-ı Fatihân Eğitim Akademisi, Balkanlardan gelen ve farklı fakültelerde okuyan öğrencilere yönelik olup düzenli eğitim ve burs hizmeti sunmaktadır. Sene boyu devam eden programda seminerler, atölyeler, konferanslar ve sohbetler ile sosyal ve kültürel faaliyetler yer almaktadır. Evlad-ı Fatihan Eğitim Akademisi (EVFA) 2015’te kuruluşundan itibaren senede üç dönemlik (Güz-Bahar-Yaz) programlarına kesintisiz olarak devam etmiş ve geçen sene itibariyle üçüncü yılını tamamlamıştır.
2018/2019 eğitim yılı itibariyle Evlad-ı Fatihan Eğitim Akademisi ikinci üç yıllık eğitim programına geçmiş bulunmaktadır. Bilim kurulu ile yapılan toplantıda yeni bir formata gidilme yolunda bir karar alınmıştır. Buna göre EVFA Eğitim Akademisi gelecek üç yıl programında ihtisaslaşmaya doğru bir eğilim göstermiştir. Dolayısıyla daha küçük öğrenci grupları ve daha akademik bir seminer formatı düzenlenmiştir.
Sene başında yapılan mülakata Arnavut ve Boşnak öğrenciler katılmıştır. Uygun görülen öğrenciler kapsamında geçen seneye göre daha küçük bir öğrenci grubu kabul görmüştür. 30’dan fazla müracaat içinden 9 Arnavut, 8 Boşnak öğrenci olmak üzere toplam 17 öğrenci programa kabul edilmişlerdir.
Geçtiğimiz sene içerisinde EVFA Akademi eğitimleri 1. Dönem: 18 Eylül 2018 – 29 Aralık 2018 ve 2. Dönem: 28 Şubat 2019 – 11 Mayıs 2019 tarihleri arasında devam etmiştir. Eğitimler her haftanın perşembe ve cumartesi günleri yapılmıştır. Bu çerçevede her bir öğrencimiz 14 hafta süren Güz dönemi ve 11 Hafta süren Bahar dönemi boyunca haftada 8-10 saat seminere katılmış olmaktadır.
EVFA Akademinin yeni eğitim programında gruplar farklı kriterlere göre oluşturulmuştur.
Perşembe günü seminerleri, Arnavutlar ve Boşnaklar grubu şeklinde devam etmiştir. Grupların bu şekilde oluşturulmasının maksadı, öğrencilerin bazı seminerleri ana dillerinde almasını sağlayarak bu sayede kendi memleketlerinin gündem ve akademik dillerinden uzak kalmamalarını temin etmektir.